Starostwo Biała Waka
Starostwo Biała Waka
Naujienų kalendorius
2021 m. gegužės mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Bal    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Naujienlaiškio prenumerata
Susisiekite su seniūnu
Partneriai
Partneriai

Baltoji Vokė šiemet švenčia savo 70-ąjį gimtadienį!

Per septynis dešimtmečius, šalia kanalo ir durpyno iškirstame Rūdninkų girios plote ėmė kurtis gyvenvietė. Visais laikais ji traukė veiklius, atkaklius, darbščius žmones ir buvo gera vieta gyventi, auginti vaikus, siekti svajonių.

Dešimtmečiai pakeitė miesto veidą, bet nepakeitė kartų kartoms perduodamų vertybių: kaip ir mūsų seneliai, didžiuojamės savo krašto istorija, karališko žvilgsnio vertu kraštovaizdžiu ir išskirtinę ramybę teikiančiu žaliuoju miesto rūbu.

Šiemet Baltosios Vokės gyvenvietė švenčia savo 70-metį, šia proga kviečiame susipažinti  su Baltosios Vokės miestelyje gyvuojančia nuolatine sporto veikla…

MEILĖS SPORTUI IŠTAKOS

Baltosios Vokės miestelis pradėjo formuotis apie 1950-1952 m. – prie Žagarinės kaimo pastačius durpių įmonę, kuri tuo metu buvo viena didžiausių torfo kasyklų Lietuvoje. Aktyvaus jaunimo miestelyje buvo daug, todėl durpių įmonės administracija ir profsąjungos komitetas rūpinosi ne tik dirbančiųjų, bet ir jaunimo (vaikų) užimtumu bei švietimu. 1955 metais Baltojoje Vokėje pastatyta pirmoji mokykla, kurioje buvo mokoma lietuvių ir rusų kalbomis.  Pradžioje mokykla savo stadiono neturėjo, nebuvo ir sporto salės.  Direktoriaujant I. M. Kučinai, buvo rimtai susirūpinta dėl fizinio auklėjimo pamokų kokybės. Ji nutarė išskirsti dalį pušyno, esančio prie mokyklos, ir įrengti stadioną. Mokykla įrengė bėgimo takus, krepšinio ir tinklinio aikšteles. Nuo to meto miestelio jauni žmonės ir kiti gyventojai pradėjo puoselėti savo meilę ir atsidavimą sportui.

Šioje vietoje iki dabar dalinai vyksta sporto šventė, futbolo turnyras ir kiti sporto užsiėmimai bei renginiai.

ISTORINĖ APŽVALGA

Baltosios Vokės miestelio sportinis gyvenimas visada buvo aktyvus. 1970-1980 metais miestelio futbolo komanda kasmet dalyvaudavo rajoninėse ir respublikinėse varžybose ir pasekdavo gan aukštų rezultatų.

Baltosios Vokės bendruomenė kasmet dalyvauja turistiniuose, bei šeimų sąskrydžiuose nuo 1988 m. Organizatorius – Baltosios Vokės seniūnijos seniūnas Genadijus Baranovič (tuo metu buvęs Baltosios Vokės kultūros namų direktoriumi). Išvykdama į sąskrydį, komanda turi būti pasiruošusi įvairiems netikėtumams, nes sąskrydyje reikia ne tik fizinio pasirengimo ir stiprybės, bet ir gerai orientuotis nežinomoje vietovėje, žinoti ir suprasti miško gyvenimą, o taip pat turėti žinių apie kultūrinius įvykius. Pirmasis sąskrydis vyko Vitebske.

           

1988 m. vyko pirmasis Tradicinis lengvosios atletikos bėgimas Baltoji Vokė-Rūdninkai-Baltoji Vokė. Tradicinis Baltosios Vokės bėgimas yra labai populiarus ne tik Šalčininkų rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Dešimties kilometrų distancijoje geriausias pasiektas tarp vyrų rezultatas Pavelo Fedorenko (27,52 minutės), tarp moterų Nijolės Balčienės (34,05 minutės).

Sporto klubas „Jaunystė“   

1999 metais, siekiant įtraukti kuo daugiau jaunimo į sportinę veiklą, Baltojoje Vokėje buvo įkurtas sporto klubas „Jaunystė“. Šis klubas įsipareigojo išsaugoti ir tęsti senas miestelio sportines tradicijas.

Klubo „Jaunystė“ nariai dalyvavo lengvosios atletikos sąskrydyje. Sportininkai nešė olimpinę ugnį trasoje Šalčininkai-Kaunas-Ariogala.

„Jaunystė“- pirmasis sporto klubas, kuris atrado ir sėkmingai plėtoja rajone ir visoje Lietuvoje naują sporto šaką „ringo“.

Tai sporto šaka, kuri reikalauja ne tik fizinio pasirengimo, bet ir logiško mąstymo. Nuo 2000 metų sporto klubas „Jaunystė“ pirmasis Lietuvoje pradėjo rengti atvirus ringo čempionatus. Sporto klubo iniciatyva Šalčininkų rajone buvo įkurta Lietuvos ringo federacija, o jos prezidentu tapo Mykolas Sienkievič, generaliniu sekretoriumi ir vyr. treneriu Genadij Baranovič. Nuo 2002 metų Baltojoje Vokėje kasmet organizuojamas atviras Lietuvos ringo čempionatas. Sporto klubo „Jaunystė“ nariai atstovauja Lietuvą įvairiose ringo varžybose. Nors ringo Lietuvoje yra nauja sporto šaka, tačiau sportininkai tarptautinėse varžybose (Pasaulio lenkų žaidynėse, Tarptautinėje vaikų ir jaunimo parafiadoje Lenkijoje, Ščiževskio tarptautiniame turnyre, Europos čempionate, varžybose dėl Tarptautinės Federacijos FICER taurės) gynė Lietuvos vardą su pasididžiavimu. 2003 metais Europos čempionate (jaunimui iki 20 metų) Lietuvos komanda užėmė pirmąją vietą.

2004 metais sporto klubo „Jaunystė“ iniciatyva buvo suburtos dvi komandos, norinčios žaisti futbolą – berniukų iki 14 metų ir vaikinų iki 20 metų. Komandos buvo ne tik miestelio pasididžiavimu, bet ir vienos stipriausių rajone. Komandų žaidėjai rėmėjų dėka įgijo sportinę aprangą. Miestelyje oficialiai buvo suorganizuotas turnyras Baltosios Vokės seniūnijos taurei laimėti.

SPORTAS DABAR

Baltosios Vokės sporto šventė – tradicija tapęs renginys. Dalyviams yra suteikiamos galimybės dalyvauti tiek komandinėse, tiek individualiuose rungtyse – estafetėse, individualus 10 km bėgimas, ringo, krepšinio, tinklinio ir kitų sporto šakų turnyrai, rankų lenkimo ir kitos rungtys bei daug skirtingų pramogų tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Sporto šventė (bėgimas Baltoji Vokė-Rūdninkai-Baltoji Vokė) Baltojoje Vokėje atšventė jau 30-ąją sukaktį.

XXX jubiliejinis tradicinis tarptautinis bėgimas „Baltoji Vokė – Rūdninkai – Baltoji Vokė“ sukvietė tikriausiai rekordinį dalyvių skaičių – prie starto linijos stojo 152 sportininkai iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos.

Jubiliejiniame sporto renginyje nepritrūko pramoginės dalies. Šventėje koncertavo iš Lenkijos Stare Miasto atvykusio dainų ir šokių ansamblis „Šypsena“ ir pučiamųjų orkestras, o taip pat šokių kolektyvas „Smile“ iš Šalčininkų ir grupė „Black Guitars“ iš Eišiškių.

                                

 

Kūno kultūros draugijos „Sokol“ būrelis

2013 m. vasario 13 d. Baltojoje Vokėje buvo suburtas Kūno kultūros draugijos „Sokol“ būrelis.

Apie KKD „Sokol“ veiklos atsiradimą:

Kūno kultūros draugija „Sokol“ įsteigta 1897 metais Lvovo mieste (dabartinė Ukraina). Tai patriotinė organizacija, kurios tikslas buvo kovoti už tautinį sąmoningumą, o taip pat propaguoti sportą bei sveiką gyvenimo būdą. Laikui bėgant „Sokol“ būreliai susibūrė visuose buvusios Abiejų tautų respublikos regionuose, tame tarpe Vilniuje būrelis susiformavo 1905 m. 1939-1989 m. KKD „Sokol“ veikla Lietuvoje buvo uždrausta, kol 1991 m. dėka išrinkto „Sokol“ komiteto nebuvo vėl įsteigta. Draugija vėl susiformavo dėka šių žmonių, tai Mykolas Senkevič – pirmininkas, Andžej Bogucki, Jonas Balcevič, Mykolas Kozlovski, Violeta Naryvska.

Dabartinis Lietuvos draugijos prezidentas – Genadijus Baranovič. KKD „Sokol“ narėmis yra krepšinio, tinklinio, rankinio, stalo teniso ir kitos komandos. „Sokol“ komandos aktyviai dalyvauja sporto turnyruose ir žadinėse ne tik Lietuvoje, bet ir atstovauja Lietuvos vardą užsienyje. Apart to, kad KKD „Sokol“ aktyviai užsiima sportine veikla, draugijos nariai vykdo patriotinę ir kultūrinę veiklą tarp lenkų kilmės jaunimo.

Pagrindinė KKD „Sokol“ veikla Lietuvoje vykdoma Šalčininkų rajone.

„Sokol“ būrelio Baltojoje Vokėje veiklos: 

Tarptautinė parafiada Lenkijoje

Jaunimas kasmet dalyvauja Tarptautinėje parafiadoje Lenkijoje. Lenkijoje nuo 1988 m. vyksta tarptautinės parapijinės žaidynės. Šalčininkų rajono jaunimas, tarp jų – Baltosios Vokės „Sokol“ būrelio jaunimas, kasmet aktyviai dalyvauja parapijinėse žaidynėse. Jaunimas atstovauja Šalčininkų rajoną ir visą šalį įvairių sporto šakų rungtynėse. Jaunimui taip pat organizuojami integraciniai vakarėliai, konkursai bei pažintinės ekskursijos. Dažniausiai jaunimas Lenkijoje laiką leidžia 3 savaites – 2 savaitės aktyvaus poilsio (kalnuose, prie jūros) ir 1 savaitė Varšuvoje, kur savo gebėjimus jaunimas rodo sporto varžybose, meno, dainavimo ir žinių konkursuose.

Baltosios Vokės jaunimas kasmet laimi nemažai prizinių vietų.

Tarptautinis ringo turnyras Baltarusijos Respublikoje, Minske

Kasmet Baltarusijos Respublikoje, Minske vyksta Tarptautinis ringo turnyras. Turnyre dalyvauja atstovai iš Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Kazachstano, Vokietijos, Kenijos, Baltarusijos ir kitų šalių.

Ringo varžybos vyksta įvairiose amžiaus kategorijose ir disciplinose. Baltosios Vokės jaunimas, kasmet laimi prizines vietas šiame turnyre.

Pasaulinės vasaros Polonijinės žaidynės

Pasaulinės vasaros Polonijinės žaidynės – sporto renginys organizuojamas nuo 1934 m. kas du metus skirtinguose Lenkijos miestuose. Sporto varžybose varžosi lenkai gyvenantys už Lenkijos ribų. Pagrindinis šio renginio tikslas – lenkų bendruomenių integravimas, ypač jaunimo integracija bei stiprinimas tarpvalstybinių kontaktų. Kiekvienais metais žaidynėse dalyvauja apie 1000-1500 žaidėjų iš keliasdešimties Europos šalių.

Galime pasidžiaugti, kad šiose varžybose Baltosios Vokės „Sokol“ jaunimas taip pat puikiai parodo savo gebėjimus ir laimi aukščiausias vietas.

Tarptautinės „Włodzimierza Strzyżewskiego“ ringo žaidynės

Kasmet Varšuvoje vyksta Tarptautinės „Włodzimierza Strzyżewskiego“  ringo žaidynės. Žaidynėse dalyvauja sportininkai iš Vokietijos, Baltarusijos, Lenkijos ir Lietuvos. Lietuvą atstovauja šiuose žaidynėse Kūno kultūros draugijos „Sokol“ Baltoji Vokė sportininkai.

„Sokol“ komanda iš Lietuvos šiuose žaidynėse kasmet pasiekia gerų rezultatų.

Lenkijos olimpinis čempionas susitiko su KKD „Sokol“

Ježi Ribicki (Jerzy Rybicki), Lenkijos boksininkas, 1976 m. olimpinių žaidynių Montrealyje nugalėtojas, Šalčininkuose susitiko su kūno kultūros draugijos „Sokół” nariais.

Susitikime dalyvavo draugijos „Sokół” pirmininkas Genadij Baranovič, vicepirmininkai Valerij Kočan ir Edgar Obločinski, organizacijos nariai ir sporto mėgėjai.

Olimpinis čempionas papasakojo apie sportinę karjerą, dalijosi įspūdžiais iš olimpiadų ir trenerio patirtimi, o taip pat boksavosi su Šalčininkų sportininkais.

„Sokol“ būrelis ne tik dalyvauja, bet ir aktyviai rengia sporto turnyrus Baltojoje Vokėje:

5×5 futbolo turnyras KKD „Sokol“ būrelio taurei laimėti

Po 2013 m., kai miestelyje buvo įsteigtas „Sokol“ būrelis, jaunimas pradėjo aktyviai rengti mini futbolo turnyrą. Turnyre dalyvauja komandos skirtingo amžiaus iš skirtingų Lietuvos vietovių. Turnyras yra rengiamas pavasarį – „sezono atidarymas“ bei rudenį vyksta „sezono uždarymas“. Džiaugiamės, kad yra komandų, kurios tradiciškai dalyvauja kasmet, o taip pat smagu matyti, kad apie mus sužino vis daugiau žmonių ir norinčių dalyvauti nemažėja.

3×3 krepšinio turnyras KKD „Sokol“ būrelio taurei laimėti

Būrelis kasmet organizuoja ir 3×3 krepšinio turnyrą, kuris taip pat yra populiarus. Kasmetiniame krepšinio turnyre dalyvauja daug komandų iš skirtingų Lietuvos miestų ir miestelių.

2019 m. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyrius kartu su kūno kultūros draugija „SOKOL“ organizavo eilę renginių skirtų Lenkijos konstitucijos ir Polonijos dienai paminėti.

Pirmasis renginis vyko gegužės 3 d. – moksleivių sporto festivalis, kuriame dalyvavo 12 mokyklų (gimnazijos ir pagrindinės mokyklos) iš viso Šalčininkų rajono. Šventė buvo pradėta estafetiniu bėgimu, kiekvieną komandą sudarė 4 berniukai ir 4 mergaitės, berniukai bėgo 1 km. distanciją, o mergaitės 0.5 km.

Dalyviai taip pat rungėsi žaisdami ringo, tarpusavyje varžėsi 8 komandos, kurias sudarė 2 berniukai ir 2 mergaitės. Dalyviai rungtyniavo vienas prieš vieną ir komandomis.

Ringo rungtynėse pirmąją vietą užėmė Baltosios Vokės „Elizos Ožeškovos“ gimnazijos moksleiviai, antrąją vietą užėmė Baltosios Vokės „Šilo“ gimnazijos atstovai.

Moksleivių sporto festivalio dalyviai taip pat turėjo galimybę išbandyti savo jėgas rankų lenkime.

KKD „Sokol“ būrelio nariai taip pat puoselėja savo tradicijas ir vykdo patriotinę veiklą. Kiekvienais metais „Sokol“ nariai tvarko Rūdninkų girioje esančius sukilėlių kapus, važiuoja sutvarkyti Senųjų Macelių kapines. Baltosios Vokės būrelio nariai kartu su kitais KKD „Sokol“ būreliais kasmet Lenkijos nepriklausomybės dieną važiuoja paminėti prie generolo Pilsudskio kapo Rasų kapinėse, taip pat jaunimas kasmet dalyvauja gegužės 3-osios Konstitucijos dienos minėjime. Šalia lenkų tradicijų būrelio nariai puoselėja ir lietuvių tradicijas bei Lietuvos nacionalines šventes.

Baltosios Vokės gyventojams yra suteikiamos galimybės sportuoti, bei palaikyti savo fizinę formą:

Baltojoje Vokėje įkurta daugiafunkcinė aikštelė:

2013 m. projekto „LEADER“ lėšomis Baltosios Vokės mokyklos stadione atidaryta daugiafunkcinė sporto aikštelė. Aikštelė sudarė galimybes jaunimui plėtoti savo sportinę veiklą – joje vykdomi įvairūs užsiėmimai, futbolo ir kitos treniruotės, rengiami turnyrai.

Taip pat Universali sporto aikštelė:

2019 m. gegužės mėn. 5 d. buvo oficialiai atidaryta universali sporto aikštelė.  Aikštelės atidarymo proga kūno kultūros draugija „Sokol“ organizavo VI tradicinį 3×3 krepšinio turnyrą. Šioje aikštelėje vyksta ringo, krepšinio ir kitos treniruotės.

Baltosios Vokės parko zonoje yra įrengti lauko treniruokliai.

Baltosios Vokės bendruomenės centras organizavo šiaurietiško ėjimo mokymus

Šių metų liepos mėn. Baltosios Vokės mokyklos stadione vyko du šiaurietiško ėjimo užsiėmimai. Bendruomenės nariai visi kartu žingsniavo miško takeliu. Dalyviai susipažino su pagrindiniais šiaurietiško ėjimo elementais, teorija bei praktika, jo nauda kūnui ir sielai. Norime,  kad mūsų bendruomenės nariai neužmirštų išmoktų šiaurietiško ėjimo įgūdžių bei toliau panaudotų juos praktiškai.

 

 

 

 

 

 

 

 

Daugiau žiūrėkite: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3310390539019059&id=836207166437421&notif_id=1597651150679049&notif_t=page_post_reaction&ref=notif