Starostwo Biała Waka
Starostwo Biała Waka
Naujienų kalendorius
2020 m. rugpjūčio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Lie    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Naujienlaiškio prenumerata
Susisiekite su seniūnu
Partneriai
Partneriai

UGNIAGESIAI IR KARANTINO METU PRIMENA, KAIP SAUGIAI TVARKYTIS APLINKĄ

Nors šiuo sudėtingu visam pasauliui laikotarpiu didžiausia problema atrodo naujas grėsmingas virusas ir jo sunkiai valdomas plitimas, Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai ragina nepamiršti, kad kitos nelaimės, tokios kaip gaisras, niekur nedingsta ir taipogi gali tykoti čia pat mūsų namuose, kieme, laukuose ir net miške, jei būsime neatsargūs ar jei tyčia nesilaikysime priešgaisrinės saugos reikalavimų.

 

 

 

 

 

 

Gyventojai didesnę dalį laiko dabar praleidžia namuose ir esant palankioms oro sąlygoms tvarkosi aplinką, degina sugrėbtas augalines atliekas, o kai kurie degina savo sodybose ar laukuose pernykštę nenupjautą žolę ar ražienas, nepaisydami jokių draudimų. Dažnas toks žolės ir ražienų degintojas įsitikinęs, kad pelenai – puiki trąša dirvožemiui. Deja, turėkite omenyje, kad išdegintuose plikuose plotuose greičiau vyksta dirvos erozija – lietus ir vėjas lengviau išplauna ir išpučia maistines medžiagas. Deginant laukus žūsta begalė gyvų organizmų, ne tik reikalingų dirvožemio kokybei palaikyti, tokių kaip gausybė bestuburių, vabzdžių ir voragyvių, bet žūsta ir  neršiantys varliagyviai, ežiukai, kiškučiai, sudega šiuo laikotarpiu ant žemės perinčių paukščių lizdai su kiaušiniais. Žūsta jauni medeliai, daigai, sudega rudenį išbarstytos augalų sėklos, taigi, dėl atvirų teritorijų gaisrų mažėja biologinė įvairovė. Taip pat jų metu išsiskiria didelis kiekis anglies dioksido, darančio įtaką šiltnamio efektui, o taip pat padidėja oro tarša.

Šalčininkų rajono ugniagesiai jau kasdien po kelis kartus skuba į atvirų teritorijų gaisrus, kurie šiais metais prasidėjo gana anksti dėl šiltos ir sausos žiemos. Jau keli metai iš eilės kovo ir balandžio mėnesiai ugniagesiams kelia didžiulį iššūkį – mat pernai metais vien per balandžio mėnesį rajone kilo virš  100 gaisrų, užpernai beveik 90. Ir daug atvirų teritorijų gaisrų priveda prie dar didesnių nuostolių – nespėjus gyventojams suvaldyti ugnies deginant žolę laukuose ar deginant net ir į krūvas sugrėbtas atliekas,  sudega namai, ūkiniai pastatai, automobiliai. Vien pernai metais visuomenės atgarsio sulaukęs gaisras Krakūnų kaime, Dieveniškių seniūnijoje, kai sudegė trys sodybos, gal ir net nebūtų kilęs, jei sugrėbtos augalinės atliekos būtų degintos ne tokią vėjuotą dieną.

Ugniagesiai primena, kad už ražienų, nenupjautos ir nesugrėbtos žolės deginimą, taip pat nenupjautų, nenukirstų sumedėjusių augalų deginimą gresia administracinė atsakomybė – asmenims nuo 50 iki 300 Eur, o juridinių asmenų vadovams nuo 120 iki 350 Eur baudos. Taip pat gesinimo veiksmų nesiėmimas pastebėjus savo žemėje ražienų ar šiaudų gaisrą užtraukia baudą žemės savininkams ir naudotojams nuo 30 iki 170 eurų. Kartais nutinka ir taip, kad tokie atvirų teritorijų gaisrai šiuo palankiu gaisrams kilti laikotarpiu kyla ir  dėl žmonių neatsargumo – praeivio numestos nuorūkos ar degtuko. Tokiu atveju šie asmenys taip pat sulaukia atsakomybės – priešgaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas, dėl kurio gali kilti ar kilo gaisras, užtraukia baudą asmenims nuo 20 iki 70 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 580 eurų.

Kaipgi tuomet tvarkytis aplinką, kad nepažeistumėte nei priešgaisrinės saugos, nei aplinkosauginių reikalavimų? Pirmiausia pagalvokite, ar tikrai tą galite daryti savo sodyboje ar kieme. Svarbu žinoti, kad miestuose ir miesteliuose (išskyrus laužų kūrenimą, laužų kūrenimui nustatytose vietose) draudžiama deginti net ir surinktas augalines atliekas į krūvas. Taip pat tą draudžiama daryti ir aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos. Sausringu metu prieš degindami atliekas pasidomėkite Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis dėl miškų gaisringumo – draudžiama surinktus augalus, jų krūvas deginti miškų gaisrams kilti palankiomis dienomis, tai yra esant IV–V klasės miškų gaisringumui.

 

 

 

 

 

 

Taigi, deginti augalines atliekas galite kaimo vietovėse tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti  ar kitaip panaudoti, ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių. Deginimas turi būti nuolat stebimas, jį baigus, smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti užpilant vandeniu, smėliu ir pan. Žinoma, pasirinkite tinkamas oro sąlygas, stebėkite vėjo kryptį ir būtinai jo stiprumą. Nepamirškite, kad deginti bet kokias buitines, pramonines ir kitas atliekas draudžiama. Kai sugrėbtų augalų, jų dalių vieno deginimo metu deginamas kiekis viršija 5 m3 tūrio arba deginama iškart keliose vietose, apie deginimo vietą ir laiką ne vėliau kaip prieš 1 valandą telefonu privaloma pranešti artimiausiam Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniui ir (ar) atitinkamos miškų urėdijos padaliniui (girininkijai).

Šalčininkų rajono gyventojai, būkite pilietiški ir sąmoningi! Ugniagesiai šiuo karantino laikotarpiu dirba Jūsų visų saugumo labui. Esant galimybėms užkirsti kelią ugniai atviroje teritorijoje ankstyvoje gaisro stadijoje, bandykite tą padaryti patys – naudokite gesintuvus, vandenį, smėlį ir kitas parankias priemones. Jei matote, kad susitvarkysite, nekvieskite ugniagesių tokiais atvejais – tai gali būti pamiškėje ar laukuose paliktas degti neprižiūrimas laužas, ar nedidelis plotas degančios žolės – būkite pilietiški ir  įvertinę, kad tai nėra pavojinga Jūsų sveikatai, užgesinkite gaisravietę ir ją palikite tik įsitikinę, kad ugnis pilnai užgesinta. Važiuodami į tokius gaisrus, kurių šiuo metu vis daugėja, ugniagesiai gali nespėti laiku nuvykti į tuo pačiu metu kilusį rimtą gaisrą, laiku išgelbėti žmogų ar atlikti kitus skubius gelbėjimo darbus. Venkite nereikalingų kontaktų, saugokite rajono sargus – policijos, sienos apsaugos, priešgaisrinės apsaugos ir aplinkosaugos pareigūnus. Jiems dažniau vykstant į iškvietimus, padidėja ir tikimybė užsikrėsti koronavirusu. Turėkite tai omenyje, saugokite ne tik save, bet ir pareigūnus, be kurių pagalbos dažnu atveju galite ir neišsiversti.

Parengė Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektorė Erika Laurinėnienė